"Gruzińskie opowieści" na scenie Kina FORUM

"Gruzińskie opowieści" na scenie Kina FORUM

Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu wraz z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają 30 czerwca o godz. 18.00 na koncert GRUZIŃSKIE OPOWIEŚCI w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. Na scenie wystąpią : "Narodowy Chór Adżarii Batumi" oraz Adżarski Państwowy Zespół Baletowy "Khorumi"

„Khorumi”

to nazwa zespołu, ale też nazwa tradycyjnego gruzińskiego tańca wojennego. Taniec wywodzi się z regionu Adżarii, który położony jest nad morzem Czarnym, a główną część jego powierzchni stanowią góry Małego Kaukazu. Taniec „Khorumi” jest najwyższym osiągnięciem adżarskiego tańca ludowego jednak w repertuarze zespołu znajdują się również tańce z innych regionów kraju: „Mtiuluri”, „Lazuri”, „Davluri”, „Rachuli” czy „Taniec szabel”.

Adżarski Państwowy Zespół Baletowy “Khorumi” powstał w 2002 roku na bazie adżarskiego państwowego ludowego zespołu śpiewu i tańca imienia M. Kukhianidze. Dyrektorem artystycznym zespołu jest wykładowca gruzińskiej choreografii TemuriBibileishvili, odznaczony adżarskimOrderem Honoru. Zespołem opiekują się choreografki: Tamta Kervalishvili i TornikeDolizde oraz menadżerka LiliVarshanidze. Pod opieką doświadczonych instruktorów umiejętności taneczne rozwija około 300 osób w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli.

Od samego początku zespół zachwyca światową publiczność profesjonalizmem, umiejętnościami scenicznymi oraz oryginalną choreografią. Zespół otrzymał wiele nagród na gruzińskich i międzynarodowych festiwalach, a także na Światowym Konkursie Tańców Ludowych. W 2010 roku rząd regionu Adżarii nadał zespołowi status „państwowy”. Zespół regularnie bierze udział w występachorganizowanych przez rząd Adżarii dla zagranicznych gości, byli to m.in.: prezydent USA Joe Biden, kongresmen John McCain, prezydentUkrainyWołodymyrZełenski i Polski Andrzej Duda.

„Narodowy Chór Adżarii Batumi"

W 1991 r., z inicjatywy znanego gruzińskiego mistrza i animatora życia kulturalnego
N. Surmanidze, władze miasta Batumi powołały do życia zespół wokalny i taneczny.

Nowy zespół wokalny otrzymał nazwę BATUMI, gdyż został powołany do istnienia przez burmistrza tego miasta. Dyrektorem artystycznym został wspaniały mistrz gruzińskiej pieśni – TemurDolidze.

Współcześnie zespół BATUMI jest najlepszym w Gruzji wykonawcą tradycyjnych gruzińskich pieśni ludowych (i nie tylko). Artystyczna praca zespołu została doceniona przez takich wielkich mistrzów jak A. Erkomaishvili i R. Gogiashvili. Zespół otrzymał pierwszą nagrodę oraz Grand-Prix na V Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie J. Kakhidze „Tbilisi Jesienią”, jednocześnie odnosząc sukcesy za granicą, występując na licznych festiwalach w Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Iranie, Turcji, Rosji, Francji, Finlandii, Szwajcarii.

Koncert odbywa się w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury. Ośrodek Kultury i Sztuki jest współorganizatorem wydarzenia. Wydarzenie zostało objęte patronatem Cezarego Przybylskiego - Marszałka Województwa Dolnośląskiego oraz Davit Gabaidze - Przewodniczącego Najwyższej Rady Autonomicznej Republiki Adżarii.

Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie Kina Forum oraz na stronie www.kino.boleslawiec.pl
(info: BOK-MCC)