Bolesławieckie losy rekruta Wielkiej Armii Napoleona

Bolesławieckie losy rekruta Wielkiej Armii Napoleona

 

Wydarzenia i postaci związane z wojnami toczonymi przez Napoleona odcisnęły piętno w lokalnej historii i wciąż wzbudzają żywe emocje. Przygotowywana przez Muzeum Ceramiki wystawa „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nie tylko pasjonatów historii. Jesteśmy pewni, że wykorzystanie najnowszych technologii otworzy szerokiemu gronu odbiorców niespotykane dotąd możliwości doświadczania przeszłości.
Główną oś wystawy stanowi wędrówka szlakiem wydarzeń doby napoleońskiej, które miały miejsce w Bolesławcu i najbliższej okolicy. Będziemy podróżować wraz z rekrutem Wielkiej Armii od momentu zaciągu aż do opuszczenia Dolnego Śląska. Dzięki Fundacji Twierdzy Nysa przeniesiemy się do wojskowego obozu oraz zaznajomimy z trudami i ciekawostkami z życia szeregowego żołnierza. W ramach szkolenia zwiedzający będzie mógł m.in. poczuć się jak prawdziwy strzelec, korzystając z zaopatrzonej w laserowy moduł repliki karabinu z początku XIX w. Wykorzystane do aranżacji wystawy zbiory Muzeum Ceramiki zostaną wzbogacone eksponatami zaprzyjaźnionych muzeów Haus Schlesien Königswinter, Schlesisch Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH oraz stowarzyszenia Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg.
Ważnym elementem ekspozycji będzie fragment “żywej historii” w postaci pomnika zwanego „Białą Damą”, upamiętniającego rosyjskich żołnierzy poległych pod Godnowem w 1813 r. Na tym jednak nie koniec – całości dopełnią przyjazne rodzinom stanowiska edukacyjne oraz makieta miasta wykorzystująca efektowną technologię videomappingu, które pozwolą zwiedzającym odbyć fascynującą podróż w czasie.
Wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie od 12 lutego do 30 kwietnia w Dziale Historii Miasta Muzeum Ceramiki w Bolesławcu (ul. M. Kutuzowa 14).
Wystawa „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” jest jednym z działań projektu 1000 Jahre Oberlausitz - 1000 lat Górnych Łużyc, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg PL-SN 2014-2020.