Gdzie odpoczywali bolesławianie - Szwajcarka

Gdzie odpoczywali bolesławianie - Szwajcarka

W pobliżu progu na rzece Bóbr, przy obecnej ul. Gdańskiej (d. Rothlacher Straße), znajdowała się dziś już nieistniejąca restauracja „Szwajcarka” (Schweizerhaus). Wybudowano ją w 1894 r. na miejscu chaty tkacza Arlta. Teren ten do 1908 r. należał do wsi Tillendorf (obecnie Bolesławice). Pierwszym właścicielem gospody był piekarz Julius Säuberlich. Pierwotnie obok nazwy „Schweizerhaus” stosowano też określenie „Wehrhaus” - w nawiązaniu do znajdującego się nieopodal rzecznego progu. Świadczą o tym zachowane z tego czasu pocztówki.


Na początku XX w. restauracja przeszła w ręce Hermanna Vogta, który znacznie ją powiększył. W reklamach z tego okresu podkreślano piękną lokalizację „Szwajcarki”, urok ogrodu z kolumnadą i pawilonem muzycznym, możliwość korzystania z placu zabaw dla dzieci, a także zachwalano dobrą kuchnię oraz trunki – piwo i wino. W latach 1910–1915 właścicielem „Szwajcarki” był Emil Singer.
Podczas I wojny światowej obiekt został zajęty przez rannych żołnierzy i uległ poważnej dewastacji. Po wojnie budynek przejął Gustav Pohl, który zadbał o przywrócenie restauracji dawnej świetności. W sali jadalnej urządzono scenę, zmodernizowano toaletę i wybudowano dodatkowe pokoje gościnne. Od tego momentu reklamowano „Szwajcarkę” jako lokal z salą balowo-teatralną i ogrodem muzycznym, w którym odbywały się koncerty. Organizowano tam liczne imprezy, w których uczestniczyli nie tylko mieszkańcy miasta, ale i goście spoza Bolesławca. Atutem tego malowniczego miejsca nad Bobrem były też zlokalizowane w pobliżu kąpielisko, przystań dla łódek, kręgielnia, kort tenisowy i strzelnica.
(info: Muzeum Ceramiki)