Urok starych przewodników

Urok starych przewodników

Dawne przewodniki oferują wiele ciekawych informacji na temat przeszłości Bolesławca. Obok opisów zabytków zawierają sporo praktycznych informacji skierowanych do ówczesnego turysty, dając nam tym samym możliwość wglądu w życie miasta sprzed kilkudziesięciu lat.


Przeglądając wydany w 1973 r. we Wrocławiu przewodnik „Dolny Śląsk. Bolesławiec i okolice” znajdujemy w nim więcej informacji na temat przeszłości miasta oraz jego atrakcji w porównaniu do informatora z 1968 r., o którym pisaliśmy tutaj: https://www.facebook.com/muzeumceramiki/posts/3782140945244982. W przewodniku znalazło się też więcej informacji praktycznych, zwłaszcza dotyczących gastronomii. Warto zwrócić uwagę na kategoryzację lokali gastronomicznych wprowadzoną na mocy Zarządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z 31 lipca 1963 r., która wyróżniała cztery standardy usług: S, I, II i III. Klasyfikacji lokalu dokonywano m.in. na podstawie jakości wykończenia wnętrz, wyposażenia w meble, różnorodności menu czy sposobu obsługi. W rozporządzeniu określono, co powinno cechować poszczególne kategorie, np. „w restauracjach i jadłodajniach kategorii III i II potrawy mogą być podawane na talerzach, natomiast w restauracjach kategorii I zakąski i drugie dania powinny być podawane na półmiskach, a zupy w wazach bądź w innych naczyniach specjalnie na ten cel przeznaczonych (...)”.


Według przewodnika z 1973 r. w Bolesławcu można było posilić się w 10 lokalach I bądź II kategorii: restauracji „Starówka” (Rynek 36), restauracji „Centralna” (Kubika 1), restauracji folklorystycznej „Zajazd Śląski” (Komuny Paryskiej 1), restauracji w Klubie Technika NOT (ul. Armii Czerwonej – obecnie Bankowa), kawiarni „Pod Złotym Aniołem” (Rynek 29), kawiarni „Toscana” (Rynek 17), kawiarni „Arietta” (Asnyka – obecnie pl. Piłsudskiego), kawiarni „Kaskada” (Asnyka 1), barze szybkiej obsługi „Barburka” (Zygmunta Augusta) i barze „Picolo” (Bolesława Chrobrego 5).