Jak Bolesławiec z Sanokiem się pojedynkował

Jak Bolesławiec z Sanokiem się pojedynkował

W kwietniu tego roku minęło 35 lat od słynnego Telewizyjnego Turnieju Miast, w którym Bolesławiec zmierzył się z Sanokiem. Wydarzenie wywołało w mieście ogromne poruszenie i na długie lata zapadło w pamięci jego mieszkańców. Przygotowania do rywalizacji, którymi kierowało Towarzystwo Miłośników Bolesławca, rozpoczęły się z wielotygodniowym wyprzedzeniem. Oprócz władz lokalnych zaangażowały się w nie domy kultury, szkoły, instytucje miejskie, okoliczne zakłady pracy oraz stowarzyszenia i osoby prywatne. Wszędzie, gdzie mogła zajrzeć telewizyjna kamera, prowadzono prace porządkowe. W kamienicach otaczających Rynek naprawiono dachy, załatano dziury w jezdniach, oczyszczono miejski staw, a w okolicznych alejkach ustawiono nowe ławki. Zadbano także o oprawę promocyjną wydarzenia w postaci pamiątkowych przypinek, proporczyków, koszulek, a nawet okolicznościowego stempla pocztowego. Bolesławiecki Ośrodek Kultury ogłosił konkurs na piosenkę o Bolesławcu.

 


Turniejowe zmagania toczyły się na wielu polach i obejmowały potyczki rodzinne, konkursy sprawnościowe, prezentacje kulturalne i inicjatywy gospodarcze. Istotny wpływ na końcową punktację miała kwota uzyskana ze sprzedaży cegiełek na rzecz Narodowego Czynu Pomocy Szkole. Aby zachęcić mieszkańców do wpłat, które miały być przeznaczone na budowę sali gimnastycznej dla Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego, bolesławiecki sztab turniejowy ufundował wiele atrakcyjnych nagród, w tym zestaw materiałów do budowy garażu, elementy do budowy altanki ogrodowej, serwisy kawowe z kamionki, kalkulatory elektroniczne, 2-tygodniowe wczasy rodzinne, abonament na przejazdy autobusami MPK, talony na zakup pralek automatycznych, telewizorów i odkurzaczy oraz przydziały na zakup cementu. Wiele zależało także od głosowania telewidzów wskazujących, w którym z dwóch miast chcieliby zamieszkać.
Na wizytówkę kulturalną Bolesławca złożyły się występy szkolnych i przedszkolnych zespołów artystycznych, zespołów pieśni i tańca “Jutrzenka” i “Bolesławiec”, orkiestry dętej Bolesławieckiej Fabryki Fiolek i Ampułek „Polfa” oraz uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, pokazy modelarni lotniczej Młodzieżowego Domu Kultury, a także prezentacje lokalnych fotografików i rzeźbiarzy. W bloku tym nie mogło oczywiście zabraknąć bolesławieckiego “złota”, czyli kamionki ze zbiorów Muzeum Ceramiki.
Turniej relacjonował na żywo program 2 Telewizji Polskiej. Całodniowe zmagania zakończyły się zwycięstwem Bolesławca w stosunku 4:2. Dwadzieścia pięć lat później Muzeum Ceramiki przygotowało wystawę upamiętniającą to wydarzenie, na którą złożyły się fotografie, druki i inne przedmioty, w większości przekazane przez mieszkańców miasta w odpowiedzi na apel kuratorów wystawy. Kilka spośród tych eksponatów można do dzisiaj oglądać na wystawie stałej w Dziale Historii Miasta.