Bolesławiec na przedwojennej fotografii – wystawa wirtualna

Bolesławiec na przedwojennej fotografii – wystawa wirtualna

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza wszystkich miłośników historii naszego miasta do obejrzenia nowej ekspozycji „Bolesławiec na przedwojennej fotografii”. Wystawa będzie prezentowana od piątku 18 grudnia 2020 r. na stronie internetowej muzeum.

Prezentacja obejmuje zdjęcia przedwojennego Bolesławca zachowane w trzech kolekcjach: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Haus Schlesien w Königswinter-Heisterbacherrott oraz Görlitzer Ratsarchiv/Stadtarchiv. Pierwsza z nich trafiła do zbiorów bolesławieckiego muzeum w 2001 r. jako depozyt Zdzisława Mireckiego, działacza Towarzystwa Miłośników Bolesławca i Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego. Druga to album zawierający zestaw fotografii budynków i miejsc użyteczności publicznej, podarowany burmistrzowi Bolesławca Henry’emu Richterowi, który pełnił swą funkcję w latach 1900-1920. W 1959 r. kolekcja trafiła do zbiorów stowarzyszenia Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg. W 2019 r. stowarzyszenie przekazało album wraz ze wszystkimi swoimi eksponatami do Haus Schlesien w Königswinter-Heisterbacherrott, skąd został wypożyczony jako depozyt długoterminowy bolesławieckiemu muzeum. W Görlitzer Ratsarchiv/Stadtarchiv zachował się z kolei zbiór zdjęć pochodzących z atelier urodzonego w Bolesławcu fotografa Roberta Scholza (1843–1926).

Fotografie, powstałe w 2. poł. XIX w. i 1. ćw. XX w., stanowią materiał ikonograficzny o niezwykłej wartości dla badaczy dziejów Bolesławca. Znajdziemy na nich bolesławieckie budynki użyteczności publicznej, świątynie, pomniki i detale architektoniczne. Wiele zdjęć dokumentuje przemiany urbanistyczne miasta w tym czasie, m.in. rozbiórkę Młyna Pieprzowego (1908), budowę krytej pływalni przy Łaźni Miejskiej (1914–1915) i budowę mostu betonowego na Bobrze (1919). Zobaczyć na nich można także obiekty już nieistniejące, np. rozebraną w 1867 r. Dolną Bramę czy zniszczony w 1945 r. Wielki Garniec mistrza Joppego. Unikatowy charakter mają także rzadkie zdjęcia lotnicze pokazujące układ urbanistyczny miasta sprzed 100 lat.
(info: Muzeum Ceramiki)