Modernistyczne budynki przy ul. Chrobrego

Modernistyczne budynki przy ul. Chrobrego

W kwietniu 1931 roku bolesławiecka gazeta „Bunzlauer Stadtblatt” informowała, że nowo powstała spółdzielnia mieszkaniowa WOBAG zamierza wybudować przy ulicy Hüttenstraße (późniejsza Hitlerstraße, obecnie Bolesława Chrobrego) zespół dwu- i trzypiętrowych budynków z mieszkaniami do wynajęcia. Już rok później nastąpiło uroczyste oddanie do użytku pierwszych dwóch, mieszczących łącznie 19 lokali o powierzchni od 31 do 49 m kw. Kilka z nich urządzono z pomocą miejscowych rzemieślników i udostępniono do zwiedzania.

Tak relacjonował to wydarzenie reporter „Bunzlauer Stadtblatt”: „Sam budynek zaskakuje jasnymi i przyjaznymi korytarzami i klatką schodową. Do każdego korytarza przylegają 3 mieszkania, każde zaopatrzone w wodę, gaz i prąd, ponadto toalety i duże okna. Zaprezentowane tu urządzenie mieszkania pokazuje, że nawet małe pomieszczenia mogą zostać miło umeblowane i wyposażone. Na poddaszu znajduje się miejsce na suszenie prania, w jasnej piwnicy jest pralnia oraz pojedyncze piwnice dla mieszkańców”.

Wspomniany zespół budynków zachował się do dnia dzisiejszego, a jego najbardziej charakterystycznym elementem są łukowate loggie na rogu ulic Ciesielskiej i Chrobrego.
(info: Muzeum Ceramiki)