Tajny Zamek Czocha

Tajny Zamek Czocha

W dniach 09-10.11.2019 r. na zamku Czocha odbędą się kolejne już spotkania miłośników historii, badaczy i odkrywców jej tajemnic. Impreza ta od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, które spowodowane jest tym, iż podczas imprezy poruszane są ciekawe tematy z dziedziny historii regionu, ale nie tylko.

Tematy poruszane podczas kolejnych dni „Tajnego Zamku Czocha” wielokrotnie swą premierę miały właśnie na zamku. Dopiero tutaj, każdy z przybyłych gości mógł usłyszeć o nowym, interesującym, a często wręcz sensacyjnym odkryciu … To tutaj miały miejsce swą premierę tematy związane z tajemnicą Zamku Czocha, która co i rusz zaskakuję swą wielowątkowością wszystkich tych, którzy śledzą zarówno historię zamku jak i jego regionu.

Tutaj też Marek Grajek, nasz stały prelegent, poruszał jakże ciekawą historię Enigmy, przywracając przy tym należną pamięć w jej odszyfrowaniu Polakom.

Nasi prelegenci przygotowali bardzo ciekawe tematy wykładów. Poznamy ich nowe osiągnięcia w dziedzinie odkrywania tego co, przez lata a czasami przez wieki, zakryte było dla oczu łasych tajemnic związanych z historią.

Od średniowiecza do czasów współczesnych. Rozprawimy się z mitami i legendami, a ,,wisienką” na torcie będą nowe odkrycia, ustalenia i fakty!

Ucztę więc przewidujemy dla miłośników regionu Dolnego Śląska ale także dla tych, których horyzonty wychodzą dalej. Będą mieli coś dla siebie także ci, którzy od lat śledzą losy tajemnic szyfrów, kryptografii. Pokażemy też maszyny, które taką rolę pełniły w czasach nam wcale nie tak odległych… Mając na uwadze okres w jakim odbywać się będzie kolejne spotkanie z tajemnicami, przywołamy pamięć zrywów niepodległościowych Polaków (Powstanie Listopadowe), rozprawimy się też z tajemnicami wojennymi Wielkopolski i Kujaw!

Ba, zawita do nas także temat zawsze gorący, bo związany z tajemnicami CIA! Co, dlaczego, skąd one tutaj?! Dowie się o tym każdy, kto przybędzie w tym czasie na zamek. Zawita do nas także Archiwum X z czarownicami w tle…

A towarzyszyć im będą kolejne, związane ze Strzegomiem, mroczne historie wyciągnięte na światło dzienne…A i miłośnicy jednostek specjalnych z okresu II wojny światowej będą mieli tez dla siebie 5 minut podczas uczty historycznej na zamku. Jak widzimy, dziać się będzie wiele. Poza prelegentami będą też dioramy z czasów średniowiecza i II wojny światowej…Będą także wystawcy z książkami związanymi z tematami historycznymi i nie tylko.
BILETY:
Bilet normalny - 25 PLN / os.
Bilet ulgowy - 17 PLN / os.

To wszystko, i nieco więcej, czeka na każdego, kto zawita w dniach 9 i 10 listopada w gościnne progi Zamku Czocha. w którym „Historia nigdy się nie kończy” 


SOBOTA
1/ 11:30-12:30 Krzysztof Krzyżanowski „Tajemnice wałbrzyskiego mauzoleum”.
2/ 12: 35- 13:35 Marcin Perliński „5 października 1831 roku- ostatni akt powstania listopadowego”
3/ 13:35-14:35 Karol Soberski „Wojenne tajemnice pogranicza Wielkopolski i Kujaw”
4/ 14:40-15:40 Marek Grajek „Czołgi Pattona na zamku Czocha- czy to było możliwe?”
5/ 15:45-16:45 Piotr Kucznir „Najnowsze odkrycia na zamku Czocha
6/ 16:50-17:50 Łukasz Orlicki „SS na tropie czarownic-nazistowskie archiwum X”
7/ 17:55-… Spotkanie z Prelegentami „Tysiące pytań do…” Chwila dla zakochanych w tajemnicach…

NIEDZIELA
1/ 11:00- 12:00 Henryk Hnatów Krynicki „Budowle gotyckie i renesansowe. Czytanie ścian dla każdego”
2/ 12:05-13:05 Jerzy Delekta „Niemieckie szyfry polowe z czasów II wojny światowej".
3/ 13:10-14:10 Krzysztof Krzyżanowski „Powojenne górnictwo w raportach CIA”
4/ 14:15-15:15 Krzysztof Kaszub „Dziewczęcy obóz pracy AL Gräben 1943-1945”
5/ 15:20-16:20 Robert Jagiełło „Samodzielna kompania grenadierów. Pierwsza jednostek specjalna PSZ w II wojnie światowej”
6/ 16:25-17:25 Bogdan Rosicki „Stanowiska obronne kompleksów RIESE".

(info: Zamek Czocha)